Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karlovi předci

10. 3. 2008

Václav II.

Václav II. (*1271), děd císaře Karla IV., se po smrti Přemysla Otakara II. stal stal obětí sporů mezi svým poručníkem Otou Braniborským a matkou Kunhutou. Dětská léta strávil ve vězení na Bezdězi a v Braniborsku. Do Čech se vrátil roku 1283. První léta vlády byla poznamenána boji znesvářených šlechtických rodů, v nichž nakonec zvýtězil Záviš z Falkštejna. V roce 1290 však upadl v nemilost a byl popraven. Václavavo vláda se vyznačovala aktivní zahraniční politikou a snahou o hospodářský roskvět země, zahraniční politika slavila úspěchy zejmna v Polsku, kde se václavovi podařilo získat několik slezských knížectví. Po smrti Přemysla Velkopolského a díky vojenské převaze a sňatku s jeho dcerou Eliškou Rejčkou (původním jménem Elisa Richenza, jmébo Rejčka jí vytvořil český lid, který slovo Richenza neuměl vyslovit) dosáhl roku 1300 polské koruny. Neúspěchem naopak skončila přemyslovská politika v Uhrách. Hospodářská stabilita země byla zajištěna dostatkem stříbra v Kutné Hoře, podpořené vydáním zákoníku o horních věcech ( Ius regale montanorum). Pokusy o vydání zemského zákoníku však skončily nezdarem.

__________________________________________________________________

dopíšu do zítřka

 

Náhledy fotografií ze složky Mamča Eliška

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Karlovi předci

(JUDr.Karel Vlk, 21. 10. 2012 15:38)

Karel IV náš nejmocnější panovník a i v dnešní době považovaný za naší nejhodnotnější osobnot

dekuji za pomoc

(Pavla, 7. 11. 2009 10:08)

Ahojky..nevim kdo jsi ale jsi šikovný :o) potřebovala jsem referát na téma Karel IV a téměř nic jiného než to co máš tady nepotřebuji..Dobré...Jen občas nějaká hrubka ;o) ale to je vyváženo dobrým textem :o) díky :o)

Re: dekuji za pomoc

(sparkle, 27. 3. 2012 18:50)

jo,jo

hovno

(karel, 6. 5. 2010 19:45)

Zajmalo by mě kdo todle napsal at si po sobe prepise tisk a napise tam o castych Karlovich kocovinach jinak mě to nezajma a muzete mi polibit PRDELhisterie?

(lochneska, 19. 2. 2009 10:49)

Histerická? To vypadá jako míchanina hysterické a historické. Takže něco jako historicky hysterická, ne? :o)))